freevisajpg grodnojpg  grodno-historia-panorama-1568-480x306jpg

KRÓLEWSKIE GRODNO oraz STREFA KANAŁU AUGUSTOWSKIEGO

Wyjazdy indywidualne oraz grupowe w tzw. Ruchu Bezwizowym

Przepustki w cenie od 35 PLN

WYMAGANE DOKUMENTY:

- ważny paszport,

- zielona karta ubezpieczenia w przypadku wyjazdu swoim środkiem transportu,

(UWAGA: ruch bezwizowy nie obejmuje przejazdu pociągiem, dopuszczalne są wszystkie

inne środki transportu, samochód, autokar rejsowy, rower, motocykl itp)

- ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu (do wykupienia w biurze EKOprojekt)

- planując pobyt na Białorusi należy zgłaszać się 48 godzin przed wyjazdem


Grupa polskich przedszkolaków z Grodna przyjechała w sobotę, 11 lutego, do swoich rówieśników z Supraśla. Dzieci uczestniczą w programie wymiany „Weekendowe przedszkole”, realizowanym przez , przedsiębiorstwo oraz samorządy gmin i powiatów województwa podlaskiego.

Przemawia burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski

– Takie sobotnie wymiany dzieci są dla najmłodszych bardzo ważne – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem Białystok, kierowniczka projektu z ramienia Związku Polaków na Białorusi, przewodnicząca Rady Naczelnej Andżelika Orechwo. Jak podkreśliła wyjazdy te są organizowane, „aby dzieci miały możliwość rozmawiania w języku polskim, miały możliwość obcowania z dziećmi w tym samym wieku i by poznawały kraj, o którym mówią, że to kraj ich przodków, o którym opowiadają im rodzice, do którego wyjeżdżają tak często, który jest tak blisko”.

Występ dzieci z przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu

– Już od kilku lat język polski jest w białoruskich szkołach sprowadzany na margines” – ujawniła działaczka ZPB – „Jest nauczany w ramach zajęć fakultatywnych, albo kółek. W Grodnie została zlikwidowana ostatnia polska grupa przedszkolna. Szykuje się nowelizacja ustawy o oświacie, według której szkoły polskie przestaną już być szkołami polskimi. Nauka przedmiotów ścisłych i egzaminy będą w jednym z języków państwowych.”

Dyrektor placówki oświatowej Beata Grochowska-Surowiec wita dzieciaków z Białorusi

Nie jest to pierwszy wyjazd najmłodszych przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi. Przedszkolaki w ramach „Weekendowego przedszkola” były już w Sokółce, Augustowie i Dąbrowie Białostockiej.

Zajęcia plastyczne

Drugi od lewej: burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB i , szef i właściciel przedsiębiorstwa EKOprojekt z Sokółki

Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo dziękuje Beacie Grochowskiej-Surowiec, dyrektor przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu

„Dzieci miło je wspominają, a jednocześnie mają żywy kontakt z rówieśnikami i językiem, a to jest najważniejsze” – zaznacza Jerzy Pławsiuk, szef i właściciel przedsiębiorstwa EKOprojekt z Sokółki, będący jednym z organizatorów projektu „Weekendowe przedszkole”. Mówi, że za każdym razem wyjazdy są organizowane przy dużym wsparciu podlaskich samorządów.

Największą atrakcją dla dzieci był kulig

Po przejażdżce po lesie na saniach ciągniętych przez konie było ognisko, kiełbaski i dobra zabawa

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo udzielają wywiadu mediom

Z kolei burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski deklaruje, że czeka na kolejne takie inicjatywy:

Dzieci odwiedzili Muzeum Ikon, znajdujące się przy Monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Podczas zwiedzania można było obejrzeć setki ikon, pochodzących głównie z XIX wieku, ale też i znacznie starszych

Przewodnik w ciekawy sposób przedstawiła eksponaty muzeum, ukazane na ikonach postacie oraz kanon, w jakim zostały napisane

„Bardzo się cieszę, że doszło do zorganizowania takiego spotkania. To nie tylko zabawa dzieci, ale też wspieranie się we wspólnej naszej polskości. Ponad granicami, bo należymy do jednego narodu, który nie jest przecięty jedną granicą, a wieloma.”

Smaczny obiad w restauracja „Dzika Róża” w hotelu Borowinowy Zdrój


...................................................................................................................................................................

 

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zabawkiDabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna1

Wczoraj (23.04.2016) w Samorządowym Przedszkolu w Dąbrowie Białostockiej gościły dzieci z polskich rodzin mieszkających na Białorusi. Do Polski przyjechały na zaproszenie sponsora i lokalnych władz. Wspólnie z przedszkolakami z Dąbrowy Białostockiej uczestniczyły w zajęciach.

Gościem była również Andżelika Borys, szefowa Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi. Spotkanie było możliwe dzięki projektowi „Weekendowe przedszkole bez granic”.

- Celem tej akcji jest integracja dzieci z naszego przedszkola z ich rówieśnikami z Białorusi - powiedziała nam Janina Sołowiej, dyrektor Przedszkola w Dąbrowie Białostockiej. - Dzieci wspólnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych i tanecznych, rozmawiały ze sobą. W ten sposób maluchy poznają kulturę innych narodów, jest to bardzo ważne, aby poprzez wspólne zajęcia rozwijać w nich wartości społeczne takie jak: tolerancja, szacunek dla drugiej osoby i otwartość na inną kulturę. Myślę, że nasze działania na pewno będą bardzo owocne dla obu stron.

 

23 kwietnia w Samorządowym Przedszkolu w Dąbrowie Białostockiej rozpocznie się projekt „Weekendowe przedszkole bez granic”. Do przedszkola w Dąbrowie Białostockiej przybędą przedszkolaki z opiekunami od Związku Polaków na Białorusi. Spotkanie to ma na celu integrację międzynarodową i międzykulturową. Przedszkolaki z Białorusi oraz przedszkolaki z Dąbrowy Białostockiej będą miały okazję wspólnie porozmawiać, uczestniczyć w zajęciach muzyczno-ruchowych, plastycznych, tanecznych, które poprowadzą nauczycielki pracujące w przedszkolu. Jest to dokonała okazja do rozwijania takich wartości jak: tolerancja, wzajemna życzliwość, empatia, otwartość na inne kultury. Wartości te są niezwykle ważne zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym, więc warto je promować.

Tekst: Joanna Sulik - Nauczyciel Samorządowego Przedszkola w Dąbrowie Białostockiej

02 kwiecień 2016, data szczególna - już 11 lat jak Polski Papież Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca; Grupa Polaków z obwodu Grodno zrzeszonych w ZPB odwiedziła Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, opiekę duszpasterska sprawował Ksiądz Jan Gawecki, który także odprawił Mszę Świętą; również uczestnicy tej Pielgrzymki mieli okazję wysłuchać koncertu organowego; też mogliśmy podziwiać uroku ziemi mazurskiej tym bardziej że pogoda a i humory wszystkim pielgrzymom dopisały; w Roku Miłosierdzia rozpoczęliśmy cykl Pielgrzymek po Sanktuariach w Polsce, ale też w całej Europie; zapraszamy na kolejną Pielgrzymkę, tym razem w dniach 14-21.05 odwiedzimy Wiedeń, Rzym, Watykan, Asyż, Florencję, Padwę i Wenecję - zapraszamy

 

W Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej gościli dziś lekarze specjaliści z Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Grodnie. Udzielali oni bezpłatnych konsultacji medycznych. Pacjenci mogli skorzystać z porad kardiologa, okulisty, urologa, ortopedy-traumatologa, laryngologa i pediatry. Była także możliwość sprawdzenia ciśnienia, poziomu cukru i wykonania badania EKG serca.

- Są to tylko konsultacje medyczne, nie było możliwości wystawiania przez lekarzy recept - mówi burmistrz Dąbrowy Białostockiej Romuald Gromacki. - Pacjenci mogli opowiedzieć o problemach zdrowotnych i lekarz po przeprowadzeniu badania lekarskiego zasugerował udanie się do specjalisty lub lekarza rodzinnego. Jest to także szansa na pozyskanie nowych lekarzy dla dąbrowskiego szpitala, który boryka się z problemami kadrowymi. Może w ten sposób zachęcimy lekarzy z Białorusi do tego, by zechcieli u nas pracować.

- Przyjechaliśmy na zaproszenie miejscowych władz - Jesteśmy tu po raz pierwszy, nasza grupa liczy 13 lekarzy różnych specjalności. Mamy nadzieję na współpracę z polską stroną. Jeżeli takie konsultacje będą potrzebne mieszkańcom możemy przyjeżdżać częściej

- mówi docent Kazimierz Jodkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego na Grodzieńszczyźnie.

Konsultacje cieszyły się uznaniem dąbrowskich pacjentów, którzy ustawiali się w kolejki przed gabinetami lekarzy. Najwięcej osób chciało skorzystać z porad okulisty, ortopedy i laryngologa.

- Takie spotkania jak dzisiaj są bardzo potrzebne - mówi Maria Sobolewska. - Nie mamy w naszym mieście gabinetów specjalistów, musimy więc dojechać do Białegostoku, a to w starszym wieku jest uciążliwe. Dziękujemy organizatorom i lekarzom z bliskiego nam Grodna za to, że mogliśmy tu dziś przyjść na konsultacje lekarskie.

Biała Niedziela była organizowana przez burmistrza Dąbrowy Białostockiej we współpracy z firmą Ekoprojekt z Sokółki.

Towarzystwo_Lekarzy_Polskich_ZPB_1Towarzystwo_Lekarzy_Polskich_ZPB

 

ZIMOWĄ PORĄ

 

TRADYCYJNE DANIA ZAKOPIAŃSKIE

 

 

июль 2015

 • Областной фестиваль – открытое событие, которое ставит своей целью познать, попробовать и насладиться региональной кухней; во время фестиваля будет конкурс на пельмени и настойки; всё мероприятие сопровождаться будет выступлениями фольклорных коллективов и дегустацией блюд региональной кухни;
  Место: Соколка, площадь перед кинотеатром "Сокол", а также и перед Домом Культуры.
 • Региональный отборочный турнир подляского мужского пляжного волейбола
  Место: стадион для пляжного волейбола Центр отдыха в Соколке.
 • Рыбацкие соревнования за «Кубок Директора» Центра отдыха в Сокулке
  Место: Сокульски залив.
 • Краеведческий пробег – Бебжанский Национальный парк, Августовская пуща, круиз по Августовскому каналу, Музей Августовского канала.

август 2015

 • "Моё хобби" – выставка колокольчиков из коллекции Барбары Конон, филиал № 1 библиотеки в Сокулке, Музей Земли Сокульской.
 • Ярмарка разнообразия – проходит каждую вторую субботу каждого месяца; Вы можете купить продукты региональной кухни, предметы искусств и ремесла, антиквариата, и т.д.M
  Место: площадь перед ДК в Соколка.
 • XVI Летняя Академия Знаний о Польских Татарах Ассоциация местной группы действий "Татарский Путь", мэр Соколки, мусульманская религиозная община в Бохониках.
 • Четверги по велоспорту – регулярные велосипедные мероприятия, гонки в различных возрастных категориях, организаторы: Старство Соколка, ЛИДЕР Соколка, Центр отдыха в Соколке.
  Место: беговая дорожка на стадионе Центр отдыха в Соколке.
 • XXXXI Дни Корыцина и XII Фестиваль Сыра
 • День Подляского фермера в Корыцине, муниципалитет Корыцин, Центр культуры, спорта и туризма.
  Место: зона отдыха над заливом 30. VIII
 • Муниципальный Праздник урожая «Дожинки» в Суховоле
 • Народные ремесла – Путь, поездка в Белосток – История города.

Odwiedzających Dziś 1

Wszystkich 10877

Sprawdź nas w: